CORONAVİRUS HASTALIĞI İLE İLGİLİ EBEVENLERİN BİLMESİ VE VURGULAMASI GEREKEN NOKTALAR

26 Mart 2020

COVID-19 nedir?

COVID-19, “2019 koronavirüs hastalığı” nın kısa adıdır. Yeni bir virüstür. Doktorlar ve bilim adamları hala bu hastalığı öğrenmeye çalışıyor.

Son zamanlarda, bu virüs birçok insanı hasta etti. Bilim adamları ve doktorlar, bu hastalığa yakalan çoğu insanın iyileşeceğini söylüyor. Özellikle de bu hastalığa yakalan çocuklar iyileşiyor, ama bazı insanlar hastalığı daha şiddetli yaşıyor.

Bilim adamları, doktorlar ve sağlık çalışanları, insanların sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için çok çalışıyorlar.

Koronavirüs hastalığı ile hastalanırsanız ne olur?

Koronavirüs hastalığı farklı insanlarda farklı görünebilir. Birçok insan için, Koronavirüs hastalığı ile hasta olmak biraz grip gibi olur. İnsanların ateşi olabilir, öksürebilir veya derin nefes almakta zorlanabilirler. Koronavirüs hastalığını alan çoğu insan çok hastalanmadan iyileşir. Hastalanan sadece küçük bir grup insan daha ciddi sorunlar yaşar. Doktorlar şimdiye kadar çoğu çocuğun hastalığı çok hastalanmadan,  çok hafif geçirdiğini söylediler. Birçok yetişkin hastalanmış ancak bu yetişkinlerin de çoğu iyileşmiş.

Hastalanırsanız, bu Koronavirüs hastalığınız olduğu anlamına gelmez. İnsanlar her türlü mikroptan hastalanabilirler.

“yaşadığımız ev güvenli ve biz annen baban (bakıcılar) ihtiyacın olan her türlü yardımı almanı sağlayacağız”.

Çocuklar daha yüksek risk altında değildir

Mevcut kanıtlara dayanarak, çocuklar, Koronavirus hastalığı için yetişkinlere göre daha yüksek risk altında değildirler. Bazı çocuklar ve bebekler Koronavirus hastası olmakla birlikte, yetişkinler bugüne kadar bilinen vakaların çoğunu oluşturmaktadır. Koronavirus hastalığında, çocuk ve erişkinler için yüksek riskli gruplarla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Çocuklar hafif Koronavirus hastalığı belirtileri gösterebilir

Koronavirus hastalığı belirtileri çocuklarda ve yetişkinlerde benzerdir. Bununla birlikte, Koronavirus hastalığı doğrulanmış çocuklar genellikle hafif belirtilerle başvurmuştur. Çocuklarda bildirilen belirtiler ateş, burun akıntısı ve öksürük gibi soğuk algınlığı belirtileri şeklindedir. Kusma ve ishal de bildirilmiştir. Bazı çocukların, (örneğin altta yatan tıbbi sorunları olan ve ya özel sağlık bakıma ihtiyaçları olan çocuklar gibi) ciddi hastalık riski altında olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Hastalığın çocukları nasıl etkilediği hakkında bilgilerimiz henüz yeterli değil.

Çocukların yüz maskesi takması gerekir mi?

Çocuğunuz sağlıklıysa, yüz maskesi giymelerine gerek yoktur. Sadece hastalık belirtileri olan veya hasta olanlara bakım sağlayan kişiler maske takmalıdır.

Çocuklar ve arkadaşları

Sosyal Etkileşimleri Sınırla: Koronavirus hastalığının yayılmasını yavaşlatmanın anahtarı, sosyal etkileşimleri olabildiğince sınırlamaktır. Ebeveynler oyun sürelerini en aza indirmeli ve oyun gruplarını küçük tutmalıdır. Çocuğunuzu dışarıda oynamaya teşvik edin. İçeriden ziyade dışarıda buluşmalarını önerin.

Sosyal Mesafeyi Uygulayın: Küçük buluşmalarınız varsa ekstra önlemler alın. Sosyal mesafeyi koruyan aile üyeleriniz veya arkadaşınızla görüşmeyi düşünün.

Temizleyin ve Dezenfekte Edin: Çocuklarınızın sık dokundukları yüzeyleri temizleme ve dezenfekte etme gibi günlük önleyici davranışları uyguladığından emin olun.

Unutmayın, eğer çocuklar büyük gruplar halinde buluşurlarsa, herkesi riske atabilirler. Çocuklarda Koronavirus hastalığı hakkında bilgilerimiz henüz sınırlıdır, ancak eldeki veriler Koronavirus hastalığı olan çocukların sadece hafif belirtiler gösterdiğine işaret etmektedir.  Bununla birlikte, çocuklar bu virüsü, yaşlı yetişkinler ve ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler de dâhil olmak üzere daha yüksek risk altında olabilecek başkalarına bulaştırabilirler.

Yaşlı yetişkinler ve ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, şiddetli hastalanma riski taşırlar. Çocuklara yaşlı yetişkinler, akrabalar ve kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerle zaman sınırlaması uygulayın.

Evinizdeki diğer kişiler Koronavirus hastalığından kaynaklanan ciddi hastalık için özellikle yüksek risk altındaysa, çocuğunuzu bu kişilerden ayırmak için ek önlemler alın.

Çalışma koşulları nedeniyle çocuğunuzla evde kalamıyorsanız, çocuk bakımı sağlamak için kimlerin uygun olabileceğini dikkatlice düşünün. Koronavirus hastalığı için daha yüksek risk altında olan bir kişi bakım sağlıyorsa (örneğin, büyükbaba veya büyükanne gibi büyük bir yetişkin veya kronik bir tıbbi durumu olan biri), çocuğunuzun bu kişilerle temasını sınırlandırın.

Büyük aile üyelerini ve büyükanne ve büyükbabaları görmek için ziyaretleri ertelemeyi düşünün. Sanal olarak veya mektup yazarak bağlantı kurun, haberleşin.

Herhangi bir hastalık belirtisi için çocuğunuzu izleyin.

Coronavirus hastalığı belirtileri, özellikle ateş, öksürük veya nefes darlığı ile uyumlu herhangi bir hastalık belirtisi görürseniz, çocuğunuzu evde ve diğerlerinden mümkün olduğunca uzak tutun.

Ebeveynler ALO 184 Sağlık Bakanlığı Danışma Hattı ile bilgi edinip izleyecekleri yolu belirleyebilirler.

Kaynaklar

  1. Hekimler ve Sağlık Çalışanları İçin COVİD-19 Korku ve Kaygısıyla Baş etme Rehberi, Türkiye Psikiyatri Derneği, https://www.psikiyatri.org.tr/uploadFiles/213202011418-saglikcalisanibrosur.pdf
  2. How to Talk to Your Kids About the COVİD-19 Outbreak, https://www.healthline.com/health-news/how-to-talk-to-kids-about-the-coronavirus#Know-whether-or-not-to-broach-the-subject
  3. İyi Telepsikiyatri Uygulamaları İçin Öneriler. Türkiye Psikiyatri Derneği, https://www.psikiyatri.org.tr/2151/iyi-telepsikiyatri-uygulamasi-icin-oneriler
  4. Manage Anxiety & Stress, Centers for Disease Control and Prevention.https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/managing-stress-anxiety.html
  5. Talking with children about Coronavirus Disease 2019: Messages for parents, school staff, and others working with children, Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/schools-childcare/talking-with-children.html
  6. Talking to children about COVİD-19 (Coronavirus): Aparent Resource, https://www.nasponline.org/resources-and-publications/resources-and-podcasts/school-climate-safety-and-crisis/health-crisis-resources/talking-to-children-about-covid-19-(coronavirus)-a-parent-resource
Copyright © 2019. All Right Reserved. Designed by bktema.